X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آموزش زبان انگلیسی
آموزش یعنی عزت نفس دادن، انگیزه دادن و شخصیت دادن 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب
پیوندهای روزانه

تو یکی از فیلما مترجم take a seat رو معنی کرده بود: “بگیر بشین”

خب در حالت کلی معنیه درستیه اما باید به این نکته دقت داشته باشین که take a seat یه عبارت formal و مودبانه اس در حالی که “بگیر بشین” تو فارسی یه عبارت informal ـه و حتی گاهی بار منفی داره. شاید بگین که چه فرقی داره “بگیر بشین” ترجمه شه یا هرچیز دیگه ای ، مهم اینه که اون مفهوم رو میرسونه. خب این درست ولی تو کشور ما خیلیا هستن که انگلیسی رو از طریق دیدن فیلم با زیرنویس فارسی یاد میگیرن و وقتی تو اون حالت take a seat رو با “بگیر بشین” تو ذهنشون نگه میدارن و اگه فردی تو یه موقعیت واقعی informal باشه و با همون دید از take a seat استفاده کنه شاید چندان خوب نباشه.

پس از take a seat یا have a seat برای اینکه محترمانه به کسی بگیم که بشینه استفاده می کنیم. تو حالت عادی هم از sit یا sit down (تلفظ شه سیداون نه سیت داون!) استفاده میشه. تو حالت خیلی خودمونی تر و دوستانه میتونین از اصطلاح “park yourself” و یا از شکل جم و جور ترش یعنی از ” park it ” استفاده کنین.

ضمنا بد نیست اینم بدونین که اگه وارد یه مکانی شدین و عده ای به احترام شما از جاشون بلند شدن ، می تونین از be seated, please یعنی ” خواهش می کنم بفرمائید (بشینید)” استفاده کنین.

.

[ 24 شهریور 1391 ] [ 16:25 ] [ جابر سلطانزاده ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اینجانب جابر سلطانزاده دبیر زبان انگلیسی از شهرستان گرمی می باشم. در این وبلاگ با جمع آوری اطلاعات آموزشی ، علمی ، نمونه سوالات... از سایت ها ، مجلات و همه ی منابع موجود به بازدید کنندگان خود نکات آموزشی را ارائه میدهیم . امید است با همکاری خود و ارائه ی نظرات ما را یاری فرمایید. teacher.menglish@yahoo.com
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 28803